Renault Megane – generacje, zalety i ekologia

Renault Megane jest jednym z tych modeli, które kojarzy praktycznie każdy fan motoryzacji. To również jeden z tych samochodów, po który kierowcy sięgają najczęściej. Dowodem na to może być liczba dotychczas sprzedanych egzemplarzy – kupiło ich blisko *siedem milionów osób.

Generacje Renault Megane

Pierwszy model Renault Megane trafił do sprzedaży w roku 1995, a ostatni pojazd z tej serii wyjechał z fabryki Renault w roku 2002. Międzyczasie, czyli w roku 2006 po raz pierwszy poddano ten model modernizacji, w wyniku której zmienił się m.in. wystrój wnętrza, a także pojawił się inny rodzaj nadwozia.

Kolejne generacje miały swoją odsłonę w następnych latach, a od roku 2015 jest dostępna w sprzedaży najbardziej aktualna, czyli czwarta edycja Renault Megane. Samochód ten można kupić w kilku wersjach, jeśli chodzi o rodzaj nadwozia – dostępny jest Megane typu kombi, sedan, a także w stylu hatchback.

Samochody używane, jak i nowe są dostępne m.in. w serwisach, gdzie znaleźć można ogłoszenia sprzedających te modele. Oprócz różnych wariantów nadwozia, spotyka się też modele Megane, które różnią się pod względem wyposażenia. Renault każdą z takich wersji nazwał inaczej, czyli Renault Life, Renault Zen, a także Renault R.S-Line i wiele innych. W roku 2020 pojawiła się odświeżona wersja Renault Megane IV, którego stylistyka jest bardziej elegancka niż wersji przed modernizacją.

megane

Standardowy model Renault Megane – jakie są jego zalety

W typowym Renault Megane można znaleźć takie rozwiązania, jak ABS (wyposażony w ESC), sześć poduszek powietrznych, czy kontrola ciśnienia w oponach. Ponadto kierowcy mogą docenić wspomaganie kierownicy podczas jazdy standardową wersją Megane.

Inne cechy, które zmotoryzowani mogą zaliczyć na plus, to na przykład duża przestrzeń we wnętrzu, dość pojemny bagażnik, czy satysfakcjonujące właściwości jezdne. Szczególnie dzięki tej ostatniej zalecie można się spodziewać, że jazda Renault Megane będzie komfortowa i opatrzona minimalnym ryzykiem, jeśli chodzi o poczucie bezpieczeństwa w czasie podróży.

Megane nie traci przyczepności nawet wtedy, gdzie jedzie po nierównej nawierzchni, czy w momencie, gdy pokonuje się nim tzw. ciasny zakręt. Każdy model Megane jest wyposażony w silnik, który zapewnia niskie zużycie paliwa.

Czy jazda Renault Megane jest ekologiczna?

Zwykle jest tak, że im starszy model, tym bardziej odbiega on od obecnych standardów dotyczących ekologicznej jazdy. W przypadku Renault Megane ta teoria również się potwierdza, ale nie do końca. Oznacza to, że wczesne Megane z roku emitowały CO2 na poziomie **165 g/km (2006) i **209 g/km (2007).

Niemniej w roku 2012 do sprzedaży trafił Renault Megane typu hatchback, który emituje tylko **95 g CO2 na km, czyli dokładnie tyle wynoszą obecne normy. Z kolei w roku 2019 w salonach pojawił się inny hatchback Megane, który pozostawia w powietrzu aż **183 g CO2 przy każdym przejechanym kilometrze. Jeśli ktoś chciałby zatem jeździć proekologicznie, przed zakupem warto sprawdzić, jaki poziom CO2 wskazują parametry przy wybranym modelu Renault Megane.

5/5 - (1 vote)